0

  Dokonalé metalografické vzorky

  20.06.2024

  Nacházíte se v sekci Archiv článků a událostí. Pro aktuální informace z této oblasti navštivte sekci Vybavení materiálových laboratoří nebo nás v případě potřeby kontaktujte.

   

  Publikováno 5. 6. 2015.

   

  Příprava dokonalých metalografických vzorků s pomocí techniky LamPlan.

   

  Moderní výrobní technologie se neobejdou bez dokonalé znalosti strukturních vlastností používaných materiálů. Pro získání těchto detailních informací o materiálech je nezbytné připravit jejich vzorky tak, aby se vlastnosti vzorků co nejlépe shodovaly s původními materiály a aby umožňovaly nezkreslené pozorování jejich struktury.

   

  Francouzská společnost Lam Plan pracuje v oblasti materialografické techniky a lapování již více než 50 let. Pro materialografické laboratoře nabízí kompletní řadu zařízení i spotřebních materiálů pro dokonalou přípravu vzorků ze všech druhů technických materiálů. K zákazníkům Lam Plan patří největší výrobci zejména z oborů automobilového průmyslu, průmyslu zpracování kovů a elektrotechnického průmyslu. Zařízení Lam Plan pracují také v laboratořích vysokých škol a vědeckých ústavů.

  Dělicí stroje

  Dělení vzorkůPro abrazivní rozbrušování materiálů zamokra se používají dělicí stroje CUTLAM, které představují novou generaci rozbrušovacích pil s vysokou produktivitou a snadnou a bezpečnou obsluhou. Pily CUTLAM pracují v manuálním režimu i v režimu s automatickým dělením včetně pulzní i orbitální metody dělení vzorku. Inteligentní systém automaticky koriguje rychlost posuvu kotouče nebo stolku a zamezuje tak přetížení kotouče. Výkonný chladicí systém s možností filtrace chladicí kapaliny přispívá k minimální hloubce poškození řezaného materiálu. Je možné použití rozbrušovacích kotoučů od průměru 105 mm do 400 mm. Součástí dělicích strojů je upínací stůl, který je dodáván s normalizovanými T-drážkami. Jako zvláštní příslušenství se dodává pohyblivý upínací stůl pro přípravu paralelních řezů. Velké upínací stoly umožňují upnutí a následné dělení velmi rozměrných a tvarově složitých dílů. Kryty pracovního prostoru dělicích strojů jsou průhledné a společně s vnitřním osvětlením umožňují průběžnou kontrolu procesu dělení. Samozřejmostí jsou bezpečnostní prvky pro ochranu zdraví pracovníků obsluhy.

  Zalévací lisy 

  Kompletní řada lisů PRESSLAM představuje plně automatické lisy pro zalévání vzorků zatepla. Lisy jsou plně programovatelné, což zvyšuje produktivitu přípravy vzorků a zajišťuje velmi snadnou obsluhu a dokonalou reprodukovatelnost přípravy vzorků. Posuvný uzávěr pracovního válce lisu zaručuje maximální bezpečnost práce a zjednodušuje manipulaci. Výkonný ohřívací a chladicí systém umožňuje krátkou dobu lisování. Volbu parametrů přípravy lze pomocí barevného dotykového displeje provést ručně nebo lze pracovat podle postupů uložených v paměti zařízení. V automatickém režimu obsluha vybere metodu, vloží vzorek a uzavře pracovní válec. Celý proces pak proběhne automaticky bez nutnosti dalšího sledování a řízení procesu přípravy. Lisy PRESSLAM umožňují přípravu vzorků až do průměru 50 mm.

  Brusky a leštičky

  Zařízení řady SMARTLAM a MASTERLAM pro mechanickou preparaci vzorků broušením a leštěním jsou vybavena jedním kotoučem do průměru 300 mm a mohou být kombinovány s unašečem vzorků a dávkovačem suspenzí. Brusky a leštičky mají barevnou dotykovou obrazovku pro nastavování parametrů a ovládání celého systému. Snadno srozumitelné grafické symboly podporují rychlost a jednoduchost ovládání. Plně elektronické řízení brousicích a lešticích strojů zaručuje konstantní a reprodukovatelné parametry procesu přípravy vzorků. Brusných a lešticích disků se nejčastěji volí magnetické upínací systémy.

  Spotřební materiály

  Ke všem zařízením jsou dodávány příslušné spotřební materiály: Pro dělení jsou to rozbrušovací kotouče různých typů a rozměrů a diamantové kotouče pro nejtvrdší materiály. Pro zalévání zatepla jsou k dispozici pryskyřice s různými specifickými vlastnostmi podle účelu použití. Pro zalévání zastudena jsou materiály na různé bázi podle požadované doby vytvrzení. Pro broušení a leštění je možné nabídnout kompletní řadu podložek pro standardní a magnetické uchycení. Pro moderní způsoby broušení vzorků se používají Cameodisky, které zajistí velký úběr materiálů a vysokou rovinnost. Nezbytným příslušenstvím jsou diamantová brusiva s různou velikostí zrna a různé druhy smáčedel.

  Nabídka TSI System nespočívá pouze v dodávce zařízení a materiálů, ale zahrnuje dodávku komplexního řešení včetně doprovodných služeb a poradenství.