0

  Nová generace ručních snímačů maticových kódů

  20.06.2024

  Nacházíte se v sekci Archiv článků a událostí. Tento produkt již není v naší nabídce. Pro aktuální informace sledujte novinky a neváhejte nás v případě potřeby kontaktovat.  Publikováno Technický týdeník, č. 16, AT&P JOURNAL, č. 9, 2006  Technický týdeník, č. 16 2006Společnost Cognex, největší světový výrobce a dodavatel produktů pro systémy počítačového vidění, inteligentních kamer a průmyslových zařízení pro čtení identifikačních kódů, představila novou generaci ručních snímačů maticových kódů DataMan™ 7500. DataMan poskytuje revoluční možnosti čtení všech tištěných kódů a zejména DPM kódů (Direct Part Mark - kódy přímého značení) užívaných výrobci pro implementaci systémů sledování výroby v automobilovém, leteckém a elektronickém průmyslu, ve zdravotnictví a ve vojenských technologiích.


  „Výrobci zavádějící DPM kódy pro sledování výroby požadují autonomní a odolný snímač spolehlivě fungující na všech kódech a výrobcích,“ řekl Justin Testa, Senior Vice President divize ID Products, Cognex. „DataMan 7500, který stanovil nový standard ručních snímačů, spolehlivě dekóduje nejjednodušší tištěné čárové kódy i velmi náročné DPM kódy. Navíc nový snímač je dostatečně odolný a vydrží 50 pádů na beton z výšky dvou metrů.“


  Integrované patentované LED osvětlení UltraLight™, které kombinuje techniku difúzního dómu, světlého a temného pole, ve spojení s pokročilým vyhodnocovacím programem IDMax™ umožňují čtení všech kódů bez ohledu na metodu značení, materiál výrobku, tvar a texturu povrchu. Řada 7500 obsahuje kabelové provedení DataMan 7500, které podporuje komunikaci přes rozhraní USB, PS2 a RS232, i bezdrátový model DataMan 7550, který využívá bezdrátovou technologii Bluetooth. Oba snímače obsahují výkonný signálový procesor, snímač obrazu s vysokým rozlišením 1280 x 960 bodů a vynikají odolným průmyslovým provedením, jednoduchým nastavením a vynikající ergonomií. Cognex na vývoji snímačů DataMan spolupracoval s americkou společností Hand Held Products. „Spolupráce s Hand Held Products nám umožnila přinést odolný a ergonomický produkt, jaký průmysl požaduje,“ dodává Justin Testa.  NASAZENÍ V PRAXI
  DataMan je vhodným prostředkem pro výrobu, montáž i distribuci, kde je nutné zavést systémy prevence chyb, sledování výroby, životního cyklu výrobku a garantování použití správných součástí. Nezanedbatelným přínosem je i současné zlepšení produktivity zvýšením rychlosti a přesnosti přenosu dat, kontrola duplicity sériových čísel a minimalizace rizika použití nesprávných, ale vzhledově obdobných dílů.


  Například výrobce automobilových motorů při objevení problému u dodaných motorů uspořil zavedením systému sledování výroby za pomoci DPM kódů 6 200 000 USD. Mohl totiž svolat na záruční opravu „pouze“ 11 891 vadných motorů namísto 52 417 celkem vyrobených.


  Úspory plynou také z dramatického zvýšení spolehlivosti čtení a záznamu identifikačních údajů. Výrobce turbínových motorů vyrábějící 1350 jednotek ročně, kde každá jednotka obsahuje 20 000 součástí a každá součást je v průběhu výroby identifikována až pětkrát, zaznamenává data 100 milionkrát za rok. Časová úspora u takového počtu kusů je ohromující. Případná chyba vlivem manuálního čtení a záznamu údajů je zde matematickou jistotou.  Technický týdeník, č. 16 2006KONFIGURACE SNÍMAČE
  Obsluha snímače je jednoduchá a zcela intuitivní. Komunikační rozhraní pro napojení snímače do informačního systému se volí použitým propojovacím kabelem od snímače u kabelového modelu nebo kabelem od základové jednotky u bezdrátové verze. Může být použito rozhraní RS232, vstup pro PS2 s adaptérem pro zachování funkce stávající klávesnice nebo USB. Počáteční konfiguraci lze provést velmi jednoduše sejmutím vytištěných konfiguračních kódů nebo pomocí programu DataMan Setup Tool. V programu lze zobrazovat snímané kódy, upravovat až čtyři přednastavené konfigurace kombinovaného LED osvětlení, nastavovat čtené typy kódů a formátovat posílaná data. Snímač signalizuje uživateli aktuální stav širokou škálou zvuků a optických signálů. Při čtení nového typu kódu snímač optimalizuje parametry čtecího algoritmu a zvolí nejvhodnější přednastavenou konfiguraci osvětlení, při dalším čtení již použije naučené hodnoty.


  2D Kód
  ZÁVĚR
  Snímač DataMan využitím špičkové technologie společnosti Cognex vyvinuté pro kamerové systémy zaručuje nejvyšší úspěšnost čtení kódů a tím nejnižší riziko nepřečtení kódů. Kombinované osvětlení dodává snímači neobvyklou flexibilitu z hlediska použitých povrchů a typů značení a odolné provedení zaručuje dlouhou životnost snímače.