Vážení zákazníci, připravili jsme pro vás novou verzi našeho webu. Budete-li mít jakýkoli dotaz k jeho obsahu, neváhejte nás kontaktovat.

0

  Ruční zkušební přístroje staveley NDT Technologies - Řada 1000

  20.06.2024

  Nacházíte se v sekci Archiv článků a událostí. Tento produkt již není v naší nabídce. Pro aktuální informace sledujte novinky a neváhejte nás v případě potřeby kontaktovat.  Publikováno 1. 7. 2002, NDT Bulletin, č. 3


  Ruční zkušební přístroje Staveley NDT Technologies jsou známé pod souhrnným označením „řada 1000“ nebo také „černá řada“. Byly uvedeny na světový trh před pěti lety a od té doby se neustále rozvíjí. Celá řada, zahrnující ultrazvukové defektoskopy Sonic, vířivoproudé defektoskopy Nortec a zkušební přístroje na kompozitní materiály BondMaster, dnes představuje úctyhodný počet 13 typů. V letošním roce přibyly další modifikace s moderním Li-Ion akumulátorem a  nové verze přístrojů umožňující použít výměnný barevný displej s VGA výstupem. Na český trh byla také letos uvedena nová lehká varianta ultrazvukového přístroje Sonic a vířivoproudého defektoskopu Nortec.


  Nové přístroje Sonic a Nortec představují jednoduché, pohotové a snadno ovladatelné přístroje pro všechny běžné zkušební činnosti. Označení malým písmenem i za číslem řady má naznačit, že se jedná o variantu „international“, určenou pro jiný než americký trh. Přístroje mají celkovou konstrukci odvozenou od řady 1000, liší se jen jinak uspořádanou ovládací klávesnicí.


   


  Sonic 1000i
  Sonic 1000i je lehký ultrazvukový defektoskop v metrickém provedení s funkcí PowerLink. Použití jediného Li-Ion akumulátoru umožnilo snížit jeho hmotnost pod 1,8 kg. Přitom pracovní doba s tímto akumulátorem se prodloužila na neuvěřitelných 16 hodin!


  Technické parametry přístroje vychází z tradičního řešení přístrojů Sonic. Obdélníkový budicí puls 300 V s nastavitelnou šířkou umožňuje dokonalé využití citlivosti sondy. Frekvenční rozsah od 0,3 do 20 MHz s širokopásmovým nebo laděným zesilovačem je předpokladem pro věrohodné zobrazení zkušebního signálu ve vysokofrekvenčním nebo usměrněném režimu. Zkušební rozsah je od 1,2 mm do 7,5 m ve standardní oceli, pro jiné materiály je nastavitelná rychlost ultrazvuku od 635 m/s do 15 km/s. Pro signalizaci vadových indikací slouží jedna brána s běžným nastavením v celém rozsahu a s optickou a akustickou výstrahou. Přístroj umožňuje měření tloušťky při aktivním nebo „zmraženém“ zobrazení a podporuje zkoušení úhlovými sondami. Pro vyhodnocování velikosti vady je implementována funkce DAC s volbou až 25 bodů v rozsahu 40 dB.


  Paměť přístroje má kapacitu 50 zkušebních nastavení a 50 A-zobrazení. Přímo z přístroje je možné tisknout editovatelné zkušební protokoly nebo prostřednictvím sériového rozhraní přenášet zkušební data do počítače. Volitelně je možné přístroj vybavit druhou bránou s možností měření tloušťky metodou echo-echo a volitelným buzením sondy.


   


  Sonic 1000PG
  Pro přesná ultrazvuková měření tloušťky je řada Sonic doplněna variantou, která využívá výhod zobrazení signálu při měření tloušťky. Náročná  měření tloušťky vyžadují kontrolu správnosti měřené hodnoty podle A-zobrazení. Typickým případem je ruční kontrola dílů se zakřivenými plochami, kde chybné ustavení sondy vede k nesprávným výsledkům měření.


  Sonic 1000PG umožňuje měření jednoduchou kontaktní sondou nebo sondou s předsádkou v rozsahu 0,1 až 250 mm s rozlišením 0,005 mm. Měření je možné metodou puls-echo nebo echo-echo v aktivním nebo paměťovém režimu. Je možné měřit při VF nebo usměrněném signálu. Do paměti je možné uložit až 5000 naměřených hodnot rozdělených do 100 definovaných souborů. Současně je možné uložit až 100 provozních nastavení a 100 A-zobrazení svázaných s konkrétními hodnotami z paměti tlouštěk.


   


  Sonic 1000CG
  Sonic 1000CG je varianta tloušťkoměru určená zejména pro korozní měření. Přístroj umožňuje použití jednoduchých i dvojitých sond, a to jak standardních tak sond určených pro malý tloušťkoměr Sonic 133D. Výhodou zobrazení ultrazvukového signálu je zajištění správnosti měření v obtížných případech, zejména při silných vysoce tlumicích materiálech, při nekvalitním měřicím povrchu a při měření vícevrstvých materiálů.


  Přístroj měří v rozsahu 0,5 až 635 mm s rozlišením 0,025 mm. Měření je možné způsobem puls-echo nebo echo-echo v aktivním nebo paměťovém režimu a při VF nebo usměrněném signálu. Do paměti lze uložit až 5000 naměřených hodnot ve 100 definovaných souborech. Také je možné uložit až 100 provozních nastavení a 100 A-zobrazení navázaných na hodnoty v paměti tlouštěk.


   


  Nortec 2000i
  Nortec 2000i je lehká ekonomická varianta přenosného vířivoproudého defektoskopu s funkcí PowerLink. Napájení jedním Li-Ion akumulátorem umožní provoz po dobu až 8 hodin při hmotnosti do 1,8 kg. Základní technické parametry odpovídají všem potřebám vířivoproudých zkoušek. Frekvenční rozsah je od 100 Hz do 6 MHz, zesílení je nastavitelné do 90 dB v obou zobrazovacích osách. Digitalizace rychlostí až 6000 vzorků za sekundu umožní rychlé provádění zkoušek. Široké možnosti filtrování signálu zabezpečí eliminaci rušivých jevů vlivem kolísání vzdálenosti snímače nebo materiálových nehomogenit. K přístroji je možné připojit celou řadu standardních nebo speciálních absolutních i diferenčních snímačů v můstkovém nebo vazebním zapojení.


  Nortec 2000i podporuje přímé připojení ručních rotačních skenerů pro kontrolu otvorů od nejmenšího typu MiniMite až po univerzální SpitFire 2000. Umožňuje také digitální měření vodivosti od 0,5 do 64 MS/m na frekvencích 60 nebo 480 kHz pomocí speciálních snímačů.


  Pro signalizaci indikace vady jsou nastavitelné obdélníkové a kruhové hranice v x-y zobrazení nebo dolní a horní hranice v časovém zobrazení, všechny s možností pozitivní nebo negativní logiky. Paměťové možnosti přístroje jsou stejné jako u standardních provedení, 120 paměťových možností pro nastavené zkušební parametry a 20 paměťových míst pro záznam průběhu zkušebního signálu až do délky 60 sekund. Sériové rozhraní pro připojení počítače nebo tiskárny je samozřejmostí, analogové výstupy signálu a logické výstupy signalizačních hranic umožní široké využití přístroje.


   


  Nabídky na jednotlivé přístroje Vám na vyžádání zašleme.