Vážení zákazníci, připravili jsme pro vás novou verzi našeho webu. Budete-li mít jakýkoli dotaz k jeho obsahu, neváhejte nás kontaktovat.

0

  Využití ručních termokamer pro diagnostiku tepelných mostů a vlhkosti v budovách

  20.05.2024

  Nacházíte se v sekci Archiv článků a událostí. Pro aktuální informace z této oblasti navštivte sekci Bezkontaktní měření teploty případně ruční infračervené teploměry nebo nás kontaktujte.

   

  Publikováno 12.10.2010; Technický týdeník, č.21

   

  Od 1.ledna 2009 platí i v České republice povinnost zpracovávat u nových staveb průkaz energetické náročnosti budov jako součást jejich průvodní dokumentace. Hodnotí budovu z hlediska všech energií, které do budovy vstupují. Cílem je mít pod kontrolou drahé energie potřebné na vytápění, chlazení, ohřev vody, větrání i osvětlení.

  Ztráty energie způsobené tepelnými mosty v důsledku špatných konstrukcí, degradací tepelně izolačních vrstev nebo poškozením stavebních konstrukcí  jsou velmi drahé. Drahé jsou také opravy přímých a nepřímých škod na budovách způsobených jejich zaplavením z poškozených rozvodných potrubí, zatopením přívalovými srážkami nebo povodněmi, zatečením dešťové vody stavebními netěsnostmi. Pro snížení finančních ztrát mohou být klíčová včasná odhalení a lokalizace skutečného rozsahu zasažení ještě před tím, než vzniknou druhotné škody.

  Pro diagnostiku teplotních nehomogenit, ukazujících na degradaci stavebních konstrukcí se v současné době používají bezvýhradně přenosné ruční termokamery. Práce s termokamerou je rychlá a operativní. Termokamera v rukou zkušeného termodiagnostika dokáže detekovat kritická místa, ve kterých dochází k největším energetickým ztrátám nebo k poruchám konstrukce. Sejmutí termogramů vnějšího pláště budovy nebo povrchu místností je relativně rychlá záležitost. Vyhodnocení termogramů je pro zběhlého a se stavbou obeznámeného diagnostika poměrně snadné díky dnešní kvalitě termogramů a dalším podpůrným technologiím.

   

   

  Jak pracuje termokamera

   

   

  Termokamera je optoelektronické zařízení citlivé na infračervené záření emitované z měřeného povrchu. Z množství infračervené energie, která dopadá na maticový senzor termokamery se vypočítá povrchová teplota měřeného cíle. Teplejší části povrchu generují větší množství energie než ty chladnější. Pro vizualizaci se různým teplotám elektronicky přiřazují různé barvy z vybrané barevné škály. Na displeji termokamery se tedy zobrazí takzvaný termogram. Termogram je dvourozměrná barevná mapa, na které jsou místa o stejné teplotě zobrazena stejnými barevnými odstíny. Termogramy se mohou postupně při měření ukládat do paměti termokamery a později vyvolávat, editovat, exportovat či tisknout.

   

   

  Tepelné mosty stavebních konstrukcí

   

   

  Nejčastější místa tepelných mostů jsou u starších budov dána špatným konstrukčním řešením, u těch nových pak spíše chybným provedením nebo různými poruchami konstrukce. Typické jsou úniky tepla překlady, spárami v panelech, vlastními panely starší konstrukce, špatně nainstalovanou nebo degradovanou tepelnou izolací, nedokonalým těsněním oken a dveří, různými světlíky, dutinami a mnohými dalšími chybnými detaily.

   

   

  {gallery}5{/gallery}

   

   

   

   

  Vlhkost

   

  Přestože termokamera není vlhkoměr a ani vlhkost jako takovou „nevidí“, umožňuje detekovat vlhkost zachycenou v materiálu nebo i pod krycí vrstvou jiného materiálu bez zjevné povrchové signalizace. Vlhké části povrchu jsou totiž ochlazovány odparným teplem. Proto se vlhká místa v exteriérech i interiérech zobrazují jako chladnější proti okolním částem, které nejsou vlhkostí zasaženy. Jinak tomu ovšem může být za slunného dne na ploché střeše, do jejíž konstrukce pronikla voda.

   

   

  {gallery}6{/gallery}

   

   

   

   

  Další stavební aplikace

   

  Termodiagnostika je vhodná na téměř všechny prvky technického zabezpečení budov: na těsnost rozvodů vytápění, ventilace a chlazení, na kvalitu a stav jejich izolace, na lokalizaci a diagnostiku podlahového vytápění, na stav izolace parovodů a na mnoho dalších detailů. Termodiagnostikou lze účinně kontrolovat stav technických zařízení, jako jsou elektrické rozvody včetně motorů, rozvaděčů a přístrojů. Termokamera poslouží i pro diagnostiku stavebních strojů, ať to jsou jejich mechanické části, jako jsou spojky, ložiska a převodovky nebo jejich elektrické části.

   

   

  {gallery}7{/gallery}

   

   

   

   

  Termokamery Fluke

   

  Termokamery Fluke pro stavební diagnostiku nabízí v široké řadě modelů různou škálu užitných technických vlastností:

   

   

    TiR32 TiR1 TiR TiRx TiS
  Rozlišení 320 x 240 160 x 120 160 x 120 160 x 120 120 x 120
  Citlivost 50 mK 70 mK 100 mK 100 mK 100 mK
  Rozsah 150 °C 100 °C 100 °C 100 °C 100 °C
  IR Fusion ¦ ¦ ¦    
  Alarm rosného bodu ¦        
  Předsádky W a T ¦        
  Hlasové poznámky ¦ ¦      
  Výměnné baterie ¦        
  Počet palet 15 6 6 4 3

   

   

  Od nejvyššího modelu TiR32 s vysokou citlivostí, vysokým rozlišením a přídavnými objektivy přes standardní modely TiR1, TiR a TiRx až po nejjednodušší a také nejlevnější model TiS nabízí všechny modely termokamer Fluke jednoduché intuitivní ovládání a robustní provedení, které umožňuje provozovat přístroj i v drsnějších podmínkách prostředí stavební výroby a údržby. Většina z termokamer Fluke je vybavena vestavěným fotoaparátem. Na jedno stisknutí spouště se pak pořídí infračervený termogram současně s digitálním snímkem měřené scény ve viditelné oblasti spektra. Pomocí patentované technologie IR Fusion je možné oba snímky různě kombinovat a prolínat. Výsledkem je pak dokonalá a plně vypovídající obrazová dokumentace s potřebnými údaji o klíčových teplotách na zkoumané scéně a s plnou dokumentací snímaného místa. Součástí termokamer Fluke je samozřejmě programové vybavení Smart View, které umožní detailní zpracování temogramu pro jeho dokonalou analýzu, dokumentaci a archivaci.

  Doplňkové měřicí přístroje

  Pro dokonalé poznání všech vlastností stavby jsou k dispozici měřicí přístroje charakterizující zejtermokamera Fluke 975Vména teplotu a vlhkost vzduchu uvnitř stavby, určující jeho proudění, stanovující obsah CO a prachových částic.

   

   

  Fluke 975 představuje kombinovaný přístroj pro kompletní kontrolu kvality vzduchu, který měří teplotu, relativní vlhkost a rychlost proudění vzduchu a vyhodnocuje obsah CO a CO2. Z naměřených hodnot počítá teplotu rosného bodu, teplotu mokrého teploměru a objemovou rychlost v potrubí. Jednodušší Fluke 971 kombinuje měření teploty, vlhkosti a obsahu CO. Pro nastavení ventilačních a klimatizačních jednotek je určený měřič tlaku a proudění Fluke 922.

  Kvalitu ovzduší v interiérech umožní kontrolovat unikátní měřič počtu částic ve vzduchu Fluke 983. V šesti kanálech měří koncentraci prachových částic o velikosti 0,3 až 10 µm při volitelném vzorkování s možností ukládat cyklicky naměřená data a přenášet naměřené soubory do počítače.

   

   

  Závěr

   

   

  Ceny energií neustále rostou. Úměrně tomu rostou požadavky na tepelně izolační vlastnosti budov a jejich celkové technické parametry. Skutečný stav stavebních konstrukcí mohou zjistit jen kvalifikovaní diagnostici, dobře vybavení měřicí technikou. Fluke nabízí celou řadu diagnostických přístrojů, které umožní reagovat včas na problémy, které mohou postupně vést ke zbytečným ztrátám energií nebo k nákladným opravám škod, které způsobila včas neidentifikovaná závada.

  Využijte tuto možnost. Zredukujte čas potřebný na zjištění problémů a ušetřete tak náklady na odstraňování přímých i druhotných škod. Zabezpečte svým zákazníkům dobře fungující stavby bez problematických energetických ztrát. Mějte pod kontrolou drahé energie.

  Zpracováno podle podkladů Fluke.

  TSI System s.r.o.
  www.tsisystem.cz

   

   

   

   

  Podrobnosti: