0

  Ultrazvuková detekce úniků tlakového vzduchu

  20.06.2024

  Nacházíte se v sekci Archiv článků a událostí. Pro aktuální informace z této oblasti navštivte sekci Ultrazvuková diagnostika případně Ruční ultrazvukové detektory nebo nás kontaktujte.


  Publikováno 3. 6. 2010, Řízení a údržba průmyslového podniku, č.2


  Je až s podivem, že zatímco se široce diskutuje o nutnosti snižování spotřeby energie, jak málo si vedení podniků všímá velkých možností snižování energetické náročnosti, které má tak říkajíc „pod nosem“.


  Tlakový vzduch je energie, která má výrazný potenciál úspor. Největším problémem však je, že mnoho lidí v podnicích ještě nepochopilo, že tlakový vzduch není „zdarma“, že tlakový vzduch je extrémně drahá energie. Protože zhruba 30 % tlakového vzduchu přijde nazmar, je téměř povinností zavést program na hledání jeho úniků.


  Zformujme v osmi bodech jednoduchý program pro vyhledávání, hodnocení a opravy úniků:


  1. Projděte si pozorně váš provoz. Věnujte pozornost zjevným únikům, které můžete identifikovat bez pomoci ultrazvukového detektoru. Zaregistrujte nesprávné a nehospodárné využívání tlakového vzduchu.


  2. Pro přehledové zjištění úniků použijte ultrazvukový detektor. Pro určení směru, odkud zvuk přichází, snižte jeho citlivost. Najděte směr, při kterém je intenzita nejvyšší.


  3. Začněte detekci systematicky od kompresoru a pokračujte k jednotlivým místům spotřeby.


  4. Určete jednoznačné zóny pro lepší organizaci kontroly, abyste předešli vynechání nějakého úniku.


  5. Všechny nalezené úniky řádně označte pro rychlou identifikaci míst úniků při následné opravě.


  6. Po provedené opravě všechna opravená místa úniků opět zkontrolujte.


  7. Spočítejte dosažené úspory pomocí podpůrných grafů a tabulek.


  8. Vypracujte o provedené kontrole a opravě podrobnou zprávu.


  Ultrazvukové detektory Ultraprobe® jsou výrobky americké firmy UE Systems, která se ultrazvukovou diagnostikou zabývá více než 35 let. Základní přístroj pro ultrazvukovou diagnostiku je analogový model Ultraprobe® 100. Má jednoduché použití, osm nastavitelných stupňů citlivosti, LED sloupcový ukazatel intenzity, širokoúhlou akustickou ultrazvukovou jednotku s fokusačním nástavcem a kontaktní modul. Ultraprobe® 3000 je pokrokový digitální ultrazvukový detektor s pamětí a dokumentačním programovým vybavením. Pistolové provedení s přehledným displejem a rotačním ovladačem zaručuje snadné a pohodlné použití. Výměnné širokoúhlé, směrové a kontaktní moduly a řada příslušenství umožňují provádět diagnostiku ve všech podmínkách. Nejvyšší model Ultraprobe® 10000 je plně digitální kontrolní systém. Přístroj v pistolovém provedení s velkým grafickým displejem nabízí rozsáhlé možnosti snímání ultrazvuku pomocí různých širokoúhlých, směrových, kontaktních a specializovaných snímacích modulů. Umožňuje také časový záznam sejmutého ultrazvuku. Pro jeho další analýzu na počítači pak slouží programy Ultratrend a Spectralyzer.


   


  TSI System s. r. o.


  Zpracováno podle podkladů UE Systems.